Interpelacja antysmogowy chodnik

Szanowny Panie Burmistrzu,

Mając na uwadze innowacyjny rozwój gminy Krzeszowice zwracam się do Pana w sprawie możliwości wprowadzenia podczas realizacji inwestycji w naszej Gminie chodników antysmogowych.

Gmina Krzeszowice ma bardzo duży problem z jakością powietrza. W wielu Samorządach Gminnych stosowana jest koncepcja chodników antysmogowych polegająca na stosowaniu specjalnego betonu podczas inwestycji, który ma właściwości fotokatalityczne. To znaczy, że dzięki promieniom słonecznym na powierzchni takiego chodnika dochodzi do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu), które znajdują się w miejskim powietrzu. Takie rozwiązanie z ogromną skutecznością funkcjonuje w wielu samorządach. Jako samorząd powinniśmy działać dwutorowo z jednej strony likwidować niską emisje poprzez wymianę kotłów, a z drugiej strony ograniczyć niebezpieczeństwo zagrożenia życia przez zanieczyszczenia pochodzące z transportu. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy Gmina Krzeszowice wraz z Powiatem Krakowskim planują uwzględnić realizacje chodników antysmogowych w inwestycji na ul. Grunwaldzkiej, gdzie notorycznie przekraczane są normy jakości powietrza?
  • Czy planuje Pan zastosować rozwiązanie chodników antysmogowych w zadaniach inwestycyjnych Gminy Krzeszowice?

Z góry dziękuje za odpowiedź na powyższe pytania