Interpelacja Strefa Płatnego Parkowania – możliwość płatności bezgotówkowej

Szanowny Panie Burmistrzu,

Wielu mieszkańców prosi o  zainteresowanie się tematem rozwoju strefy płatnego parkowania w rynku. Mieszkańcy oczekują, że zrobimy krok w przód i za miejsce parkingowe będziemy mogli zapłacić telefonem poprzez aplikację, tak jak to funkcjonuje w wielu innych miastach.

Główne korzyści, które niesie ze sobą płatność za parking przez aplikację to regulowanie należności z dowolnego miejsca, bez konieczności szukania parkomatu i odliczania drobnych pieniędzy, oraz naliczanie opłaty za czas postoju zgodnie z aktualnymi stawkami opłat w strefie bez konieczności przewidywania tego czasu. Dzisiejszy świat się rozwija, mieszkańcy przestają płacić gotówką, a tempo życia jest znacznie większe, stąd pojawia się potrzeba mieszkańców, jako samorząd powinniśmy słuchać swoich wyborców i pozwolić im decydować o tym, jak wygląda nasza miejscowość, dlatego Panie Burmistrzu proszę o podjęcie konkretnych działań w tym kierunku, zwłaszcza, że w ostatnim czasie podjęliśmy uchwałę, która zwiększa opłaty za postój w strefie płatnego parkowania. Mając na uwadze potrzeby mieszkańców Gminy Krzeszowice na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku (Dz.U. z 2018 r. poz.994)  proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy Gmina sprawdzała możliwość wprowadzenia płatności za parking w strefie płatnego parkowania za pomocą aplikacji w telefonie?
  • Czy Gmina jest w stanie wprowadzić takie udogodnienie dla mieszkańców, oraz jakie warunki musiałaby spełnić Gmina, aby wprowadzić takie udogodnienie?
  • Czy wprowadzenie opłaty przez telefon, wiąże się z dodatkowymi kosztami po stronie Gminy Krzeszowice? Jeśli tak jakie są to koszty?

Z góry dziękuje za odpowiedź na moje pytania.