Interpelacja poprawa jakości powietrza – Dron

Szanowny Panie Burmistrzu,

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Krzeszowice proszę o wypożyczenie lub zakup drona posiadającego odpowiednie czujniki jakości powietrza, oraz przeprowadzenie kontroli palenisk mieszkańców właśnie za jego pomocą. Gmina podejmuje wiele działań w celu poprawy jakości powietrza, niestety nie rozwiązuje one problemu.

Skoro gmina ma już czujniki mierzące jakość powietrza, prowadzi kampanie społeczne w celu edukacji mieszkańców jak palić w piecach, a także dofinansowuje wymienne kotłów, warto aby gmina podjęła też działania związane z kontrolą mieszkańców. Jak widać kontrole straży miejskiej i kampanie społecznie też nie przynoszą zamierzonego efektu, ponieważ w naszej gminie można zaobserwować wiele osób które spalają śmieci zatruwając przy tym swoich sąsiadów, czyli mieszkańców naszej gminy. Brak odpowiedniej kontroli prowadzi do bezkarności takich osób. Nie powinniśmy na to pozwolić. Jeśli gmina zlokalizuje notorycznie palących śmieciami mieszkańców, a także odpowiednio wyciągnie konsekwencje w stosunku do ich działania na pewno poczujemy różnice w jakości powietrza. Nie jestem osobą, która popiera nakładanie na wszystkich mieszkańców zakazów, dlatego zacznijmy od porządnej kontroli i łapania na gorącym uczynku mieszkańców, którzy faktycznie zanieczyszczają nasze powietrze. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy Gmina planuje zakup lub wypożyczenie drona wyposażonego w czujniki jakości powietrza i przeprowadzenie kontroli palenisk?
  • Jak zmieniły się statystyki kontroli palenisk przeprowadzonych przez straż miejską w roku 2018 i w roku 2019?

Z góry dziękuje za odpowiedź na powyższe pytania i podjęcie szybkich działań w celu poprawy jakości powietrza  w Gminie Krzeszowice.